Marzec 24 2018 15:57:29
Nawigacja
Ostatnie artykuły
· Para-męt pikczers
· Groszek
· Wodowanie
· Kilka słów o Jungom ...
· wydanie tomiku poezji
· Marzenia
· ZASADNICZA SZKOŁA ŻE...
· PAŃSTWOWA SZKOŁA ŻEG...
· Państwowa Szkoła Tec...
· WYDZIAŁ ZAOCZNY
· TŻŚ
· Płonący Mikołaj
· Święty Mikołaj patro...
· ABSOLWENCI TECHNIKUM...
· Prezentacja zdjęć Ry...
Ostatnio Widziani
· hala 4 dni
· slawekp22 2 tygodni
· staszek1960 7 tygodni
· bronekswiercz 7 tygodni
· sylwester 7 tygodni
· RyszardD 8 tygodni
· Sylwia 9 tygodni
· staser6610 tygodni
· Wiesiek Koni...17 tygodni
· romek6218 tygodni
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 823
· Najnowszy użytkownik: Julek1975
Ankieta
Co powinno dominować na stronie?

Materiały wyłącznie o szkole
Materiały wyłącznie o szkole
46% [11 głosów]

Luźne tematy nie związane tylko ze szkołą
Luźne tematy nie związane tylko ze szkołą
38% [9 głosów]

Informacje żeglugowe
Informacje żeglugowe
17% [4 głosy]

Ogółem głosów: 24
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 13.11.2011
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z TECHNIKUM ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ WE WROCŁAWIU - Oficjalny serwis Absolwentów z Brücknera 10 musisz się zarejestrować.
Skąd przybywacie
Locations of visitors to this page
70-ta rocznica powstania naszej Szkoły
TRUDNE POCZĄTKI

24 października 1946 roku na posiedzeniu Rady Głównej Polskiej Żeglugi na Odrze podjęto decyzję o utworzeniu szkoły żeglugi we Wrocławiu, powołano grupę organizacyjną w składzie: przewodnicząca Zofia Konopielska - kierownik propagandy przedsiębiorstwa, Tadeusz Domański - pracownik PŻnO, Ryszard Skard-Skała - przydzielony na etat sekretarza szkoły. Zespół rozpoczął prace od poszukiwania lokum, upatrzono mocno zrujnowany budynek przy ul. Siemińskiego 16. Plany pomieszczeń i kosztorys opracowano w ciągu jednego dnia, natomiast remont musiał trochę potrwać. Kolejnym etapem prac było pozyskanie wyposażenia szkoły oraz znalezienia kadry pedagogicznej i administracyjnej. Dyrektorem został Antoni Gregorkiewicz z Warszawy.

Reakcja na anons prasowy o utworzeniu nowej szkoły zaskoczyła rozmiarem jej organizatorów. Na zaplanowanych 80 miejsc wpłynęło 140 podań. Egzaminy odbywały się w kilku grupach, w dniach 6 - 13 lutego 1947 r. z j. polskiego i matematyki, wszystkich poddano badaniom lekarskim. Młodzież przybyłą na egzaminy zakwaterowano w salach bez szyb, a na podłodze leżało jeszcze sporo gruzu. Kilka godzin wytężonej pracy, pokój nabrał właściwego wyglądu i można było napalić w piecu. Do szkoły przyjęto 85 uczniów na dwa kierunki, nawigacyjny - 42 i mechaniczny - 43. Do internatu zakwalifikowano 65 uczniów, z warunkiem odpracowania 5 lat po ukończeniu szkoły w Polskiej Żegludze na Odrze.
Przedłużający się remont uniemożliwiał rozpoczęcie nauki i należało poszukać innego zastępczego obiektu, wybrano Ośrodek Sportów Wodnych przy ul. Na Grobli 30/32. Zaplecze było bardzo skromne: dwie sale wykładowe, dwie noclegowe, stołówka i małe zaplecze kuchenne.

Szkoła Żeglugi Śródlądowej Wrocław, dnia 22 lutego 1947
we Wrocławiu

Rozkaz Nr 1
1) Odezwa
Droga Młodzieży !
Decyzją Zarządu Głównego Polskiej Żeglugi na Odrze została powołana do życia Szkoła Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
Zgłaszając się do tej Szkoły, dokonaliście jednocześnie wyboru przyszłego zawodu. Wybraliście szczytny i piękny zawód marynarza śródlądowego.
Należy podkreślić, że jesteście pierwszymi uczniami tej nowootwartej szkoły, pierwszymi, którzy po jej ukończeniu wejdziecie na jednostki pływające pod polską banderą - na polskiej Odrze. I nie jest przypadkiem fakt, że druga w Polsce - Szkoła Żeglugi Śródlądowej - otwarta właśnie została we Wrocławiu. W mieście o tysiącach polskich pamiątek, mieście przywróconym po kilkusetletniej niewoli - Ojczyźnie, w którym Wam właśnie, jest danym uczyć się, wyrastać na dzielnych fachowców i obywateli swojego kraju.
Musicie pamiętać o tym, że macie szczęście być pierwszymi, którzy po przejściu wyszkolenia ruszycie do pracy, udowadniając całemu światu, że Wrocław, a wraz nim Dolny Śląsk, że Odra, a wraz z nią i Ziemie Odzyskane są polskie, z Polską związane na wieki, że nikt, żadna siła - nie potrafi usunąć polskiej bandery i polskich statków, na których Wy właśnie pływać będziecie.
Obowiązki marynarza są ciężkie i odpowiedzialne. Będziecie musieli wiele nad sobą pracować, ażeby zdobyć odpowiednie wiadomości, ażeby wiedzą i zamiłowaniem do tego zawodu okazać, że jesteście godni być członkami pierwszego kierunku szkoleniowego, że jesteście warci troski i opieki, jakie nad Wami roztacza Zarząd Główny Polskiej Żeglugi na Odrze.

23 lutego 1947 nastąpił oczekiwany dzień otwarcia Prywatnej Szkoły Żeglugi Śródlądowej - prywatnej bo założonej przez przedsiębiorstwo Polska Żegluga na Odrze. W uroczystości tej brały udział władze miasta i oświatowe Wrocławia, a fakt ten odnotowany został w dolnośląskiej prasie, często piszącej o marynarzach żeglugi śródlądowej.
Program nauczania zakładał dwuletni okres nauczania przy podziale 5 miesięcy szkolenie teoretyczne i 5 miesięcy praktyczna nauka zawodu na jednostkach pływających PŻnO, warsztatach i stoczniach.
Regulamin szkolny oparty był na dyscyplinie zbliżonej do wojskowej, co wyróżniało tę szkołę wśród innych.

Po feriach wielkanocnych 14 - 16 kwietnia 1947 roku nastąpiła oczekiwana przeprowadzka do wyremontowanego budynku szkolnego przy ul. Siemińskiego 16. Szkoła mieściła się w trzypiętrowym budynku, wciśniętym pomiędzy dwie tej samej wielkości kamienice i posiadała: na I piętrze cztery sale wykładowe, pomieszczenia na naukę popołudniową oraz korytarz na zbiórki i apele, na II piętrze pomieszczenia internatowe (pokoje 6 osobowe), stołówka i pomieszczenia gospodarcze, pozostałe kondygnacje przeznaczone były na mieszkania dla personelu szkoły.
Kierownictwo szkoły postanowiło zadbać również o odpowiedni wygląd marynarzy. Na kilka dni przed pierwszym maja do szkoły dotarły pierwsze mundury - kolejarskie. To nic, przy pomocy niezastąpionej Zofii Konopielskiej (nauczycielki i intendentki w jednej osobie), na wypożyczonej maszynie krawieckiej przez jedną noc zmieniły swój wygląd. W pochodzie pierwszomajowym marynarze śródlądowi prezentowali się wyśmienicie i zwracali powszechną uwagę.
Trudny i urozmaicony pierwszy rok nauki zakończył się 20 czerwca, a dwa dni później wszyscy uczniowie brali udział w spływie Odrą do Szczecina, zorganizowanym przez Ligę Morską z okazji Dni Morza. 30 czerwca w Szczecinie odbyła się wielka manifestacja, w której brał udział prezydent Bolesław Bierut. Przyjął osobiście delegację spływu, było to wydarzenie o znaczeniu propagandowym, szeroko opisywane przez prasę.
Po zakończonej imprezie uczniowie udali się na praktyki zawodowe.Rok szkolny 1948/49 przynosi kolejne zmiany programów nauczania i przejście szkolenia z dwuletniego na trzyletnie. Przybywa młodzieży, w internacie wprowadzono piętrowe łóżka, lecz to nie rozwiązało problemu lokalowego, dla wielu brakuje miejsc. Kierownictwo Żeglugi na Odrze rozpoczyna starania o uzyskanie większego obiektu.
3 stycznia 1949 r. następuje kolejna przeprowadzka do obiektu przy Alei Brucknera 10. Mimo, że w budynku trwały normalne zajęcia, to dopiero 3 kwietnia 1949 nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Była to uroczystość związana z obchodami czwartej rocznicy odzyskania wybrzeża morskiego. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miejskich, żeglugi i Ligi Morskiej. Z uroczystości, w transmisji radiowej podano: "zaczynamy zwiedzanie od II piętra, od otwartej przed chwilą świetlicy. Ściany ozdobione narodowymi flagami, błękitno - białymi emblematami PŻnO i mapami szlaku komunikacyjnego Odry i wybrzeża. Na zgrabnych stolikach czasopisma, szachy i warcaby, a na honorowym miejscu - duma świetlicy - aparat radiowy, otrzymany ostatnio od Państwowej Żeglugi na Odrze..."
W nowej szkole oprócz wspomnianej świetlicy na II piętrze znajdowały się: pracownie fizyki i bosmańska, biblioteka i sala zebrań. Na I piętrze - 6 sal wykładowych, a na parterze sypialnie. W piwnicy: kuchnia, stołówka i łaźnia. Część uczniów mieszkała również w budynku przeznaczonym dla personelu szkoły, tuż obok przy ul. Toruńskiej. Należy jeszcze dodać, że szkoła zyskała przyznany przez prezydenta Wrocławia 6-ścio hektarowy plac, co umożliwiło w przyszłości jej rozbudowę.
Komentarze
#1 | Barbara Zelkowier dnia 27.02.2017 22:14:43
Szanowny, Drogi Panie Leszku!

Serdecznie dziękujemy Panu za pamięć i piękne upominki z okazji 70 - tej rocznicy powstania Szkoły. Jesteśmy nimi bardzo wzruszeni, pracowaliśmy w naszej Szkole ponad 30 lat i tutaj się poznaliśmy jako początkujący nauczyciele. Mamy nadzieję, że jeszcze zdążymy Panu osobiście podziękować za ten piękny gest.
Życzymy Panu i Pana Bliskim dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz gorąco Państwa pozdrawiamy.
Barbara i Włodzimierz Zelkowierowie

Serdecznie dziękujemy Irence, Sylwii i Pawłowi Talikom za wykonanie "dyplomów" z okazji 70 - tej rocznicy powstania Szkoły i osobiste doręczenie ich oraz pamiątek.

Łączymy serdeczności Basia i Włodek Zelkowierowie.
#2 | agata dnia 11.03.2017 12:50:23
Dosyć spóźniona, lecz pragnę w imieniu wszystkich obdarowanych dołączyć się do podziękowań dla Pana Leszka Czerwińskiego za wspaniałe upominki.
Życzymy przy tej okazji wszystkiego najlepszego i dołączamy serdeczne pozdrowienia.
Osobne podziękowania wyrażamy Irenie, Sylwii i Pawłowi Talik , także gorąco pozdrawiamy.
Agata Kaczor
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wtyczka społecznościowa
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Urodziny
Dzisiejsi solenizanci:
mirdan

Nadchodzące urodziny:
szymus25. 3
Grzegorz 8326. 3
Mate26. 3
Czubaj8627. 3
Czubaj 8627. 3
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Wiesiek Konieczko
03.09.2017 11:06:54
Na Onecie podają, że zmarł nasz absolwent Ryszard Faron

Irena Talik
18.05.2017 21:00:42
15. 05.2017 odszedł na Wieczną Wachtę Kazimierz Lisowski - absolwent TŻŚ z 1957 r. Ostatnie pożegnanie 19.05.2017 o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Kiełczowskiej 90 we Wrocławiu.

Irena Talik
18.05.2017 20:56:55
Rodzinie i Bliskim Kazimierza Lisowskiego składam wyrazy współczucia.

Leszek Czerwinski
23.03.2017 19:50:00
Serdecznie dziekuje

Irena Talik
22.03.2017 22:20:47
Leszku z okazji Urodzin wszystkiego, wszystkiego najlepszego Smile Smile Smile

Kursy walut
Notowanie z 2018-03-23
USD0.16%3,4319
EUR0.08%4,2295
CHF0.22%3,6211
GBP0.16%4,8368
Google
Wyszukiwarka www.tzswroclaw.pl
Wygenerowano w sekund: 1.28 4,328,516 unikalne wizyty